Firma upada. Klienci odchodzą. Brakuje pieniędzy dla pracowników. Jest to doprawdy straszna wizja. Jedyne co pozostaje w takiej sytuacji to zamknięcie firmy prawda?
To nie do końca prawda. Jest jeszcze szansa na odratowanie firmy!
Jak nie zbankrutować?
Jeśli chodzi o odratowanie firmy to nie ma zbyt wielu możliwości. Ale warto się im przyjrzeć zanim podstanowi się poddać.
- Jedną z opcji jest zidentyfikowanie źródła problemu np.: rynek nasycił się nadmiernie pewnym towarem lub ceny są za wysokie albo pracownicy nie dają sobie rady. Problemów może być wiele, ale jeśli znajdziesz wszystkie lub ten główny to pozwoli ci to na podjęcie odpowiednich kroków do naprawienia ich.
- Warto jak najszybciej postarać się zmniejszyć koszty gdziekolwiek się da np.: zmiana dostawcy prądu i gazu, zmniejszyć rachunki za telefon i wszystkie media. Najlepiej udać się do analityka finansowego by on mógł zmniejszyć koszta jeszcze bardziej.
- Można też prosić o pomoc inne wysoko postawione firmy, ale to jest raczej jedna z gorszych opcji, gdyż kiedy konkurencja zobaczy, że nie masz wyjścia to nie będziesz miał dużego pola do negocjacji.
- Zawieszenie firmy na jakiś czas to kolejna z opcji. W tej sytuacji zostaje tylko właściciel firmy i nikt inny. Nie musisz płacić składek na ZUS. Nie trzeba składać deklaracji VAT i PIT. Firmę można zawiesić na miesiąc lub 24 miesiące.
Przez zawieszenie firmy dajesz sobie czas na przemyślenie następnego kroku i zorganizowanie działalności na nowo.
Niestety na czas zwieszenia nie możesz się zarejestrować jako bezrobotny lub prowadzić działalność gospodarczą.
- Jeśli ma się duże długi to można ogłosić upadłość konsumencką przedsiębiorcy. Jeżeli w trakcie postępowania upadłościowego połączonego z likwidacją majątku okaże się, że upadły przedsiębiorca będący osobą fizyczną rzetelnie wykonywał nałożone na niego obowiązki, możliwe jest całkowite lub częściowe oddłużenie takiego przedsiębiorcy. To jest szansa dla osób, które posiadają znikomy lub zerowy majątek.
- Inną opcją na długi jest upadłość firmy. Aby móc ogłosić upadłość firma musi być niewypłacalna. Polega to na spłaceniu Twoich wierzycieli.
Trzeba przygotować ewidencje środków trwałych, które służą Twojej firmie, bo trzeba będzie je sprzedać aby spłacić długi. Można rozłożyć dług na raty.
Ogólnie takie postępowanie w sądzie może ciągnąć się latami, a wierzytelności zgłoszone wobec firmy przedawniają się po 10 latach
- Ostatnią i najgorszą opcją jest likwidacja firmy. Jest to możliwe jeżeli firma nie ma żadnych niespłacalnych długów. Kiedy likwidacja nastąpi to cały majątek firmy staje się Twoim osobistym.
Oczywiście traci się możliwość prowadzenia działalności pod marką zlikwidowanej firmy.
Podsumowanie
Zanim się zlikwiduje firmę warto przejrzeć wszystkie opcje. Nie wolno przekreślać lat pracy od razu się poddając bez walki.
Przynajmniej nie będzie takiej sytuacji, że po zlikwidowaniu firmy okaże się, że dało się ją uratować.