
Błędy graficzne mogą pojawić się na nowej, starej, popularnej lub nieznanej stronie internetowej. Aby temu zapobiec trzeba wiedzieć czego unikać przy upiększaniu i rozbudowywaniu strony.
Błędy graficzne na stronach internetowych
Zbyt duże elementy pływające
Taki dodatek może być nieprzyjemny dla użytkowników urządzeń mobilnych, gdyż to będzie zasłaniać większą część ich ekranu.
Niespójny styl zdjęć
Dobór zdjęć jest ważny. Jeśli korzysta się z jakiegoś stylu to nie warto go zmieniać, gdyż może to źle wpłynąć na wygląd strony. Będzie to nieestetyczne.
Brak hierarchii w tekście
Jeśli każdy tekst wygląda tak samo to najzwyczajniej w świecie internauta nie będzie wiedział na co zwrócić uwagę. Najważniejszy tekst powinien być większy od pozostałych. Wtedy przyciągnie uwagę odbiorcy.
Okropne logo
Logo, które jest niewłaściwie zrobione nie będzie się dobrze kojarzyć z firmą.
Link do artykułu, o tym jak dobrze zrobić logo: https://starone.pl/logo-jak-go-nie-zepsuc/
Stare fonty
Przestarzałe fonty będą się kojarzyć z brakiem nowoczesności.
Brak symetrii
Ludzki mózg lubi symetrię. Jeśli tekst lub obrazki będą za daleko od siebie lub będą ułożone w losowy sposób to po prostu klient straci zainteresowanie.
Źle wykadrowane zdjęcia
Kadrowanie to przycinanie pierwotnego zdjęcia. Ważny jest dobór odpowiednich proporcji kadru oraz umiejętne wypełnienie go kluczowym obiektem. Źle wykadrowane zdjęcie popsuje wrażenia estetyczne odbiorcy.
Niemożliwość rozbudowy
Powinno się unikać w projektach stron takich układów, które uniemożliwią dodanie jakiegoś elementu lub rozbudowę.
Błędy typograficzne
To są błędy związane z literami i układem tekstu. Na przykład: wyrównanie do prawej lub brak przestrzeni pomiędzy literami.
Napisy na kluczowym elemencie obrazu
Zasłaniając najważniejszy element tła sabotujemy samych siebie. Tekst powinien być drugorzędny. Ludzie to wzrokowcy dlatego najpierw obraz powinien przyciągać wzrok, a dopiero potem tekst.
Zła kolorystyka
Łączenie więcej niż trzech kolorów jest błędem. Powinno się używać jednego koloru głównego i koloru uzupełniającego np.: mniej kontrastowego lub jaśniejszego/ciemniejszego. Dobrą opcją jest też dodanie bieli i czerni.
Losowo ułożone zdjęcia
W galeriach zdjęć warto postarać się o równe ułożenie zdjęć np.: ciemniejsze – jaśniejsze i tak dalej. Ważna jest regularność w ułożeniu inaczej pojawi się chaos.
Za mały kontrast
Za mały kontrast może skutkować w niewidocznym tekście na tle zdjęcia.
Brak marginesów i odstępów
Dzięki nim można pogrupować poszczególne obiekty i pokazać co należy do czego.
Za dużo wszystkiego
Liczy się minimalistyczność. Jeśli będzie za dużo rzeczy wyskakiwać to oko się pogubi i się zmęczy.
Błędy w wersji mobilnej
Układ strony i grafiki musi być dobrze widoczny inaczej użytkownik mobilnej wersji szybko się zniechęci.
Podsumowanie
Podsumowując, każda strona ma jakieś błędy graficzne, które wymagają poprawy, a jak wiadomo każdy błąd może kosztować firmę klienta, dlatego też warto zastanowić się nad wyglądem i układem strony jeszcze raz.