W grę wchodzą prawa autorskie, które mogą iść na korzyść oszusta lub nie. Bycie oszukanym czy wykiwanym nie jest zbyt przyjemne, dlatego trzeba wiedzieć jak temu zapobiegać.
Oszustwo na znak towarowy
Znak towarowy to ważny element wizerunku firmy. Można go uzyskać przez na przykład wynajęcie grafika, który go stworzy. Grafik przekazuje znak i po problemie prawda? No… Nie do końca.
Niestety, wraz z nowo stworzonym znakiem towarowym można dostać wiele problemów w gratisie. Mianowicie samego twórcę znaku, gdyż w świetle prawa, nawet po przekazaniu znaku, to on nadal ma autorskie prawa majątkowe. To znaczy, że może wykorzystać twój znak towarowy u innego klienta lub co gorsza unieważnić już zarejestrowany znak towarowy!
Aby zapobiec takim incydentom trzeba podpisać umowę z grafikiem odnośnie przekazaniu autorskich praw majątkowych.
Jeden problem z prawami rozwiązany, lecz pojawia się drugi… Autorskie prawa osobiste, które zezwalają twórcy na podpis na dziele. Na domiar złego twórca może się nie zgodzić na sposób w jaki jest wykorzystywane dzieło.
Aby rozwiązać ten problem trzeba by podpisać kolejną umowę o:
- nie wykonywaniu autorskich praw osobistych w stosunku do danego dzieła
- przekazanie wykonywania autorskich praw osobistych nabywcy
Trzeba pamiętać, żeby zawrzeć w umowie karę o wysokości X złotych, ponieważ prawa osobiste są niezbywalne. Taki zabieg powinien zniechęcić twórcę do uprzykrzania nam życia.
Oszustwo na wzór przemysłowy
Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt nie lubi podróbek, a zwłaszcza jeśli chodzi o własny produkt. Taka podróbka ma wpływ na rozpoznawalność produktu i stwarza dużą konkurencję.
Prostym zabiegiem przeciwko takim działaniom jest rejestracja wzoru przemysłowego, która chroni wygląd przedmiotu. Nawet jeśli konkurencja spróbuje obejść wygląd przedmiotu zmieniając go lekko to i tak łamią prawo.
Taką rejestrację można wykonać w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie za 300zł. Procedura trwa około 6 miesięcy. Co 5 lat opłata za okres ochrony wzrasta przez założenie, że skoro na wzorze zarabiasz, to z biegiem lat staje się on dla Ciebie cenniejszy.
Ochrona:
- Za I okres ochronny ( 1 – 5 rok) – 150 PLN
- Za II okres ochronny (6 – 10 rok) – 250 PLN
- Za III okres ochronny (11 – 15 rok) – 500 PLN
- Za IV okres ochronny (16 – 20 rok) – 1000 PLN
- Za V okres ochronny (21 – 25 rok) – 2000 PLN
Oczywiście jest jeszcze opcja zarejestrowania wzoru w innych krajach gdyby rozprowadzanie produktu miało miejsce poza granicę Polski i ktoś z zagranicy chciałby ukraść wygląd przedmiotu. Podanie należy złożyć w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie w Szwajcarii.
Po zakończeniu wszystkich procedur można umieścić na produkcie numer rejestrowy, który skutecznie odstraszy konkurencję.
Podsumowanie
Oszuści się czają wszędzie tylko czekając na odpowiedni moment do ataku i żeby się skutecznie obronić trzeba się dogadać z urzędem. Podczas rozprawy w Sądzie wygrana to będzie tylko kwestia czasu.