
Partnerstwo to myślenie o drugiej stronie. Ogólnie mówiąc to firmy, które są partnerami biznesowymi powinny obie czerpać satysfakcjonujące korzyści z nawiązanej relacji.
Jest to skuteczna metoda na osiągnięcie najróżniejszych celów biznesowych. Wystarczy nawiązać współpracę i dotrzymać swojej części umowy.
Jeśli firma odetnie się od partnerstw to długo nie przetrwa… Zwłaszcza, gdy konkurencja połączy siły. Trzeba też patrzeć na to, że po dobrze skończonej współpracy kontakt z tą firmą zostaje, bo kto wie kiedy to może się przydać. Partnerstwo biznesowe działa nie tylko w teraźniejszości, ale i w przyszłości.
Partnerstwo biznesowe w praktyce
Żeby współpraca miała miejsce to musi najpierw powstać umowa, która będzie zawierać wszystkie zasady, kary pieniężne itp. A jeszcze przed, tym muszą być dwie lub więcej firm, które mają pewien problem, który mogą rozwiązać dzięki partnerstwie np:
– potrzeba reklamy
– brak pieniędzy
– niedokończony projekt.
Trzeba też się liczyć, z tym że po nawiązaniu współpracy ma się pewne obowiązki do wykonania. Nie wolno być dłużnym, ponieważ nie jest to zbyt uczciwe w stosunku do drugiej strony. Kombinowanie i nie dotrzymywanie umowy na sto procent odbije się negatywnie na wizerunku firmy.
Nieuniknionymi rzeczami będą m.in:
– aktywne działanie
– inwestowanie zasobów
– istniejące ryzyko
– korzyści z udanej współpracy
– długoterminowa współpraca
Typy partnerstw biznesowych
Ogólnie istnieją trzy sektory działalności społeczno – gospodarczej:
– społeczny
– publiczny
– prywatny
Te sektory można podzielić na 4 rodzaje partnerstw:

Partnerstwo prywatno-społeczne zawierane jest najczęściej w celu rozwiązywania konkretnych problemów społecznych takich jak np:
– środowiskowych
– społecznych
– edukacji
– lokalnych
– zdrowia itp.
Partnerstwo publiczno-prywatne zawierane jest w celu tworzenia warunków infrastruktury lub polityki mających istotne społeczne implikację.
Partnerstwo publiczno-społeczne opiera się na zawieraniu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Są to usługi związane z pomocą społeczną oraz rynkiem pracy.
Partnerstwo międzysektorowe składa się z przedstawicieli wszystkich trzech sektorów. To zwykle duże partnerstwa zawierane w celu realizacji regionalnych ogólnokrajowych czy też międzynarodowych projektów. Koncentrują się one głównie na m.in:
– tematach związanych z rozwojem gospodarczym
– rozwojem lokalnym
– zrównoważonym rozwojem pomocy społecznej
– opiece zdrowotnej
Zalety partnerstwa biznesowego
- Zawierane są nowe znajomości.
- Różne korzyści (zależne od umowy).
- Zbieranie cennego doświadczenia.
- Polepszanie wizerunku na rynku.
- Nauka pracy zespołowej.
Podsumowanie
Podsumowując, jeśli jest jakiś problem do rozwiązania to współpraca z inną firmą pomoże. Nie dość, że rozwinie firmę to jeszcze pomoże w budowaniu wizerunku na rynku. Nowe znajomości i doświadczenia będą bardzo przydatne.
Korzyści płynące z takiego przedsięwzięcia są satysfakcjonujące, a ryzyko jest minimalne. Koniec końców partnerstwo biznesowe to rozwiązanie na teraźniejszość i przyszłość.